NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » EMISJA CW » USTAWIENIE MANIPULATORA - PROBLEMY

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Ustawienie manipulatora - problemy

  
SQ8OLL
25.02.2014 06:06:59
Grupa: Użytkownik

Posty: 2 #1758804
Od: 2014-1-19
Witam, chciałbym się dowiedzieć, jak poprawnie powinien być ustawiony manipulator. Dopiero zaczynam przygodę z telegrafią a już napotkałem mnóstwo problemów natury technicznej (nie związanej z samą nauką). Konkretnie chodzi mi o styki. Posiadam FMJ-a i muszę powiedzieć, że nie jest on wg mnie starannie wykonany. Mam wrażenie, że brakuje mu "pola manewru". Nie mogę go bardzo dokładnie wyregulować z racji niedoskonałości w budowie. Aby doprowadzić styki do takiego ustawienia aby popadały dokładnie na siebie (na wprost) muszę ustawić łopatki w taki sposób, że nie są równolegle do siebie. Chciałbym, aby manipulator pracował już przy delikatnym dotknięciu łopatek ale wtedy znowu po skręceniu lewa łopatka stawia większy opór niż prawa co skutkuje błędami w nadawaniu kropek. Ponadto walczę z problemem, jaki się pojawia a mianowicie manipulator sam generuje kropki (bardzo rzadko kreski). Kiedy uruchamiam radio blokuj się ono i miga kontrolka TX. Dopiero wyjęcie wtyczki od manipulatora powoduje odblokowanie. Oczywiście podczas nadawania potrafi się zawiesić na kropce i cały czas ją generuje pomimo wyraźnie rozwartych styków. Sytuacja się powtarza zarówno na przednim jak i na tylnym gnieździe KEY transceiver-a. Wymienione wtyki, dwa razy przewód (teraz jest ekranowany). Nawet ferryty nawinąłem aby wcz. wyeliminować i dalej to samo. Czasami zauważyłem, że dotknięcie podstawy powoduje ustąpienie błędu. Tak jakby pojawiały się ładunki. Czy można by zewrzeć opornikiem kropkę do masy tak, by połaczenie nie wpływało na TX a było galwaniczne? Napiszcie proszę czy też macie problemy takiej natury.
Pozdrawiam, Piotr SQ8OLL...
  
Electra20.04.2024 00:53:42
poziom 5

oczka
  
SP3SUM
25.02.2014 07:44:25
poziom 4



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Międzyrzecz, Łódź

Posty: 202 #1758840
Od: 2011-10-2


Ilość edycji wpisu: 2
Witaj Piotrze z tego co wiem, to owe manipulatory MFJ-a nie grzeszą doskonałością wykonania ( te powiedzmy tańsze ) nierównolegle pracujące dźwignie etc. Mam te informacje od wytrawnego telegrafisty niestety sk. Myślę że ta niedoskonałość plus bardzo bliskie ustawienie dzwigien przy stykach powoduje mikro naprężenia, przy których klucz sam ląduje na którymś ze znaków. Daj wiekszy odstęp na stykach zobacz co się będzie działo. Podejrzewam, że powtarzalność położenia dzwigien w spoczynku jest słaba. Ustawienie klucza z bardzo małymi szczelinami - moim zdaniem - ( już w obsłudze ), będzie oddawać minimalne błędy pracy ręki . Jednak luz jest wskazany, zawsze będzie deliaktnie eliminował naszą niedoskonalość. Jak będzie za duża szczelina to się zamachasz, jak za mała to nie rusz nie tykaj , wiesz o co chodzi. To bardzo indywidualna sprawa. Ja mam klucz własnej kosntrukcji z osobną regulacją naprężenia i szczelin. Czasami wolimy mieć któryś znak "cięższy" pod palcem co daje właśnie komfort oddzielna regulacja. Nie stawiałbym na jakieś potencjały, sprawdziłbym omomierzem co się dzieje z owym kluczem, na zakresie megaohmów, może jakaś zdrada wyjdzie na jaw ;-) Powodzenia Piotr, pisz jak tam bitwa z kluczem postępuje :-) VY73!
  
SP6MMM
26.02.2014 06:21:52
poziom 5



Grupa: Administrator 

Lokalizacja: JO80CS

Posty: 650 #1759973
Od: 2011-10-26
Piotrek, zerknij jeszcze na przewód wchodzący do podstawy klucza, czy przypadkiem nie jest przełamany/uszkodzony i nie zwiera do masy.
_________________
73! de Obrazek

http://gieldakrotkofalarska.iq24.pl/

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » EMISJA CW » USTAWIENIE MANIPULATORA - PROBLEMY

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

prognoza zorzy polarnej