the best DX ever !
naprawdę niesamowita historia
Najdalszy DX radioamatorski.

Częstotliwość: Frequency: 8415.000000 MHz (non-coherent)8420.432097 MHz (coherent) polaryzacja: LHCP
Łączność pomiędzy: sonada Voyager 1 (która opuściła nasz system słoneczny i znajduje się w okolicy heliosfery)
radioamatorzy: Freddy de Guchteneire ON6UG, James Miller G3RUH ,Hartmut Paesler DL1YDD , Achim Vollhardt DH2VA/HB9DUN ,Thilo Elsner DJ5YM z IUZ Bochum


QTH na ziemi: Bochum
Antena: Bochumer 20m dish
Dystans: 14,7 mld km
Time: 31 marca 2006
PWR Voyager1: 17-20 Watts

*** jest to pierwszy odbiór VOYAGERA 1 przez radioamatorów w ogóle.
sygnał z Voyagera leci w kierunku ziemi 16 godzin.

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:lEEi_VMmS10J:www.uhf-satcom.com/misc/datasheet/dh2va.pdf+frequency+of+voyager+1&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

Voyager 1 został wystrzelony 5 września 1977 roku, jako druga sonda z serii Voyager (najpierw poleciał Voyager II, a następnie I). Jak nietrudno obliczyc, sonda działa już prawie 30 lat, co czyni ją drugą (po dwójce) najdłużej działającą sondą i najdłuższym programem badawczym. Początkowo misja miała na celu zbadanie Jowisza i Saturna - i faktycznie, cel ten udało się osiągnąc. Voyager dostarczył wielu ciekawych i ważnych informacji, przede wszystkim dokładnych zdjęc księżyców okrązających te planety.

Voyager 1 jak już wspomniano na początku tematu jest najdalszym obiektem wysłanym przez człowieka w przestrzeń kosmiczną. Mimo iż siostrzana sonda - Voyager 2 została wysłana paręnaście dni wcześniej nigdy nie dogoni Voyagera 1, który swą prędkośc zawdzięcza dogodnemu ułożeniu planet i wykorzystaniu asysty grawitacyjnej. Na chwilę obecną sonda znajduje się w odległości 103.728 AU od Słońca. Sygnał wysłany przez sondę dociera do Ziemi po ponad 16 godzinach(!). Trajektoria lotu sondy jest hiperbolą, sam obiekt osiągnął już prędkośc ucieczki niezbędną do opuszczenia Układu Słonecznego, co oznacza że nigdy do niego nie powróci. Za około 40.000 lat sonda minie gwiazdę AC+793888 w gwiazdozbiorze Żyrafy, w odległości 1.4 roku świetlnego.

Obecnie celem sondy jest badanie heliopauzy, składowych wiatru słonecznego i dalsza eksploracja przestrzeni międzygwiezdnej. Ocenia się, że misja sondy potrwa do 2020 roku, kiedy to już zabraknie jej energii, by utrzymywac komunikację z Ziemią.

Amatorska antena Bochumer.





  PRZEJDŹ NA FORUM