ATARI Ham-Pack by SP9TCE & SP9TCF
Kupię - pożyczę
Oczywiście, w dzisiejszych czasach PR można zrealizować na dowolnym PC przy pomocy zwykłych kabli i karty dźwiękowej.
Jest pewne grono zapaleńców i użytkowników starych komputerów 8-bit, dla których jest to próba przywrócenia historii. Ostatnie ogólnoeuropejski meeteing był w Gdańsku pod nazwą SillyVenture 2k16 - można poszukać na YT.

Co do w/w rozwiązania, to kilku(nastu) krótkofalowców w latach 90-tych używało tych rozwiązań. Kilka kontaktów z byłymi użytkownikami już złapałem, historię HAM PACKa już znam niemalże całą. Teraz pozostaje tylko zdobyć w/w kartridż oraz modem podłączany do portu joysticka. Wiem, że używano kiedyś kitu AVT-355 pod nazwą "modem radiowy". Jednakże wiem też, że koledzy TCE i TCF dystrybuowali kartridże ze swoimi urządzeniami i fajnie byłoby trafić na takowe.

Na kartridżu znajdują się:
- BLIZZARD TURBO - system
- DIGICOM v3.51 - program do pracy emisją packet radio (emuluje kontroler TNC)
- KODEK v1.0 - do kodowania plików
- PARSAVER v1.0 - do zapisu parametrów programu
- LOKATORY - do obliczania lokatorów
- MORSE - do nauki alfabetu Morse'a
- RTTY v3.0 - program do pracy emisją RTTY .

DigiCom jest "szybką" imprementacją z innego środowiska, dlatego też posiada pewne błędy, pracuje w trybie 80-znakowym, co dla małego Atari nie było typowe. Poza tym każdy kartridż był personalizowany, czyli koledzi TCE i TCF próbowali ogarnąć formalnie temat znaków dla PR i w każdy z nich takowy znak był implementowany. Oznaczało to, że DigiCom startował domyślnie z ustawionymi tymi znakami, jednakże można było zmienić to. Dane były zapisywane do RamDysku, tak więc ustawienie konfiguracji na stałe nie było możliwe. Sam DigiCom zajmował cały obszar pamięci Atari, tj. prawie 64kB, dlatego też odpadała możliwość obsługi pamięci masowej. Stąd takie ograniczenia.


  PRZEJDŹ NA FORUM